Tırnak batması neden olur?

17.01.2121

Tırnak batması en sık ayak baş parmağında görülen bir problemdir. Tırnak batmasının farklı sebepleri olabilir. Dar ayakkabı kullanımı, uzun süre ayakta kalmaya bağlı parmakta şişlik oluşması ve buna bağlı tırnağın içeriye doğru gömülmesi, kesme sırasında tırnakla fazlaca uğraşılıp enfeksiyon oluşması ve buna bağlı batmanın gelişmesi bazı sık karşılaşılan sebeplerdendir. Fakat bazı bireylerde bu sebeplerin hiçbirisi olmadan da tırnak batması olabilir. Bunlarda en sık etmen ise tırnak kökündeki deformasyona bağlı olarak tırnağın büyürken kökünden itibaren uca doğru batarak gelmesidir.

Her tırnak batması aynı seviyede değildir. Bazılarında sadece batmaya bağlı ağrı olurken, bazılarında ise enfeksiyon hatta ileri durumlarda ciddi ölü doku oluşumu ve akıntı olabilir. Hangi seviyede olursa olsun, bilinmelidir ki, tırnak batması hafif düzeyden başlayıp tedavisi zaman alıcı probleme dönüşebilir.

Batmanın ilk aşamasında özellikle dar ve sıkı ayakkabı giyimine bağlı batan bölgede ağrı oluşur. İlk başlarda dış görünüşte bir problem yokken, ilerleyen dönemde kenarda kızarıklık oluşmaya başlar. Tedavi edilmeyen durumlarda batma ilerleyerek cilt bütünlüğünü bozarak enfeksiyona yol açar. Zaman içerisinde enfeksiyon ilerler ve “granülasyon” denilen ölü doku oluşumuyla antibiyotik geçişini engelleyecek bir ortam oluşturarak tedavide güçlüklere yol açar.